Programul FITS 2 iunie 2012 – Sibiu

Programul zilei de Sambata, 02 iunie 2012, din cadrul Festivalului International de Teatru Sibiu 2012 (FITS 2012)
 

PARCUL SUB ARINI
09:30 – 12:00 THE HUMAN VOICE AS A SOUNDTRACK / VOCEA CA ŞI COLOANĂ SONORĂ – atelier susţinut de Janet Rodgers (Virginia Commonwealth University), Pamela Arkin(Longwood University) şi Stephanie Dean (University of Michingan-Flint) (USA)

CASA DE CULTURĂ A STUDENŢILOR – SALA ALBASTRĂ / FACULTATEA DE MEDICINĂ, sala 4.2
10:00 – 12:00 Atelier: DeSrives/ ÎN DERIVĂ – Compania Ballet Actuel (FRA)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)
Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:30 Lansare de carte: Texte regăsite / Works Lost and Found, de Aureliu Manea, editată de Viorica Samson Manea, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă

PARCUL SUB ARINI
Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: 10 ANI DE POVESTE / 10 YEARS OF STORIES – un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studenţii Universităţii “Lucian Blaga” Sibiu – Secţia de Actorie (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)
Ora 13:00 SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45′) – Die Aristokraten (DEU)
Ora 14.00 ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (40′) – Circo Improvviso (ITA)
Ora 16.00 ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (40′) – Circo Improvviso (ITA)
Ora 17:00 HORSES FROM MENORCA / CAII DIN MENORCA (60′) – Tutatis Productora (ESP)
Ora 18:00 RODAFONIO (60′) – Factoria Circular (ESP)

LIBRĂRIA HUMANITAS 
Ora 14:00 Spectacol lectură: PENELOPA RĂMÂNE ÎNGÂNDURATĂ / PENELOPE FALLS TO THINKING de Aureliu Manea (ROU), traducerea: Alistair Ian Blyth (GBR)

MUZEUL ASTRA – RĂŞINARI – retur – Preţ bilet: 30 lei
Ora 14:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN / THE CIORAN TEMPTATION (2h) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala etaj
Ora 14:00 spectacol de teatru: Killing Time/ Ucigând timpul (17′) – regia: Eugenio Barba – Odin Teatret (DNK)
Ora 15:00 Lansare de carte: Arta secretă a actorului: Dicţionar de antropologie teatrală / The Secret Art of the Performer: Dictionary of Theatre Antropology – de Eugenio Barba şi Nicola Savarese, traducere: Vlad Russo, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu

PIAŢA MICĂ
Ora 15:00 …CON TATTO / CULORI ÎN MIŞCARE (60′) – Da Motus (CHE)
Ora 19:00 SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ () – Die Aristokraten (45′) (DEU)
Ora 21:00 CARILLON / GRAŢIE ÎN MIŞCARE (30′) – Italento (ITA)

CATEDRALA ORTODOXĂ
Ora 17:00 METANIE ŢIE, PĂRINTE! – recital de poezie şi muzică religioasă ortodoxă (45’) – susţinut de Constantin Chiriac şi Corul bărbătesc al Facultăţii de Teologie Andrei Şaguna Sibiu condus de Preot Prof. Sorin Dobre. (ROU)
Ora 17.45 Concert: SPIRITUAL BYZANTINE & SLAVIC CHANT / CÂNTURI SPIRITUALE BIZANTINE ŞI SLAVE (45’) – Ensemble MELODI / Divna Ljubojevic (SRB)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: FRAŢII KARAMAZOV / THE BROTHERS KARAMAZOV (2h40′) – regia: Janusz Oprynski – Teatr Provisorium (POL)

SALA THALIA – Preţ bilet: 30 lei
Ora 20:00 Concert: SPIRITUAL BYZANTINE & SLAVIC CHANT / CÂNTURI SPIRITUALE BIZANTINE ŞI SLAVE ( (1h) – Ensemble MELODI / Divna Ljubojevic (SRB)

PIAŢA MICĂ – Scenă
Ora 21:00 concert: PRIMA CASĂ /FIRST HOUSE (75’) – CASA PRESEI (ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet:20 lei
Ora 21:00 Spectacol de dans: NULL / MOMENTUL ZERO (58′) – Vertigo Dance Company (ISR)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: 40 lei
Ora 21:30 Spectacol de teatru: ABSOLUT! (1h30′) – regia: Alexandru Dabija – Teatrul ACT (ROU)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet:15 lei
Ora 21:30 Concert: VOCI ÎN ACORDURI BAROC / VOICES REVIVING THE BAROQUE (45′) – Grupul Vocal Acapella (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ /A MIDSUMMER’S NIGHT DREAM (1h45′) – regia: Bogdan Sărătean – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu (ROU)

PIAŢA MARE
Ora 22:00 INVASION / INVAZIA (50′) – Close-Act Theatre (NLD)

MUSIC PUB
Ora 22:00 concerte: Grimus şi The Mono Jacks (1h30′) (ROU)

ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00 Spectacol de teatru: STĂTEAM ÎNTINŞI PE PAT / WE WERE LYING IN BED (1h) – Auăleu Teatru (ROU)

frfs.ro

Leave a Reply

Your email address will not be published.