Adrian Ungur l-a învins pe Victor Hănescu în finala turneului ATP BRD Sibiu Challanger

Adrian Ungur l-a învins duminică pe Victor Hănescu cu scorul de 6-4, 7-6 în finala tureului de tenes BRD Sibiu Challanger desfăşurat la baza Pamira din Sibiu.

Ungur, favoritul numărul 1 al   turneului, a ajuns în finală după ce au trecut de Joao Sousa, scor 6-4, 6-3, în vreme ce Hănescu, favoritul numărul 2 al turneului,  a avut nevoie de trei seturi pentru a-l elimina pe David Guez, scor 4-6, 6-3, 6-3.

După această victorie Adrian Ungur primit din partea organizatorilor BRD Sibiu Challanger 2012 un cec în valoare de 4300 de euro şi 80 de puncte ATP care l-au ajutat să facă un salt de 23 de poziţii în clasament, ocupând locul 82 în clasamentul celor mai buni jucători profesionişti de tenis din lume (ATP), dat publicităţii luni, după ce a câştigat turneul challenger de la Sibiu, şi este în continuare cel mai bine clasat tenismen român.