Infrangere pentru Romania la Sibiu. Romania – Bosnia 79-84

Echipa nationala de baschet a Romaniei a pierdut vineri seara, cu scorul de  84-79, meciul disputat in Sala Transilvaniei din Sibiu impotriva Bosniei Hertegovina, meci din Grupa D a preliminariilor Campionatului European de Baschet 2013.

Dupa un prim sfert echilibrat castigat de Bosnia la doar 3 puncte diferenta (22-25), Bosnia a reusit un al 2-lea sfert perfect intrant la pauza cu scorul de 50-32.

Desi a castigat ultimele 2 sferturi ale partidei, Romania a trebuit sa se recunoasca invinsa acasa de Bosnia cu scorul de 79-84.

Bosniacul Mladen Ostojic, selectionerul Romaniei, a folosit jucatorii: Mandache 11 puncte, 6 pase decisive, Mihai Paul 7 p, Dragusin 7 p, 3 recuperări, D. Popescu 9 p, V. Moldoveanu 25 p, 11 rec, C. Baciu 11 p, O. Popa-Calota4  p, 4 pd, L. Lazar 4 p, T. Jucan, T. Nicoara 10 p, 10 rec, M. Silvasan 3 p.

Urmatorul meci al Romaniei va avea loc, luni 27 august, la Riga impotriva Letoniei.