Voinţa Sibiu învinge pe Astra Ploieşti cu 1-0 prin reuşita lui Miclea

vointa sibiu - astra ploiestiÎn primul meci oficial din 2012 Voinţa Sibiu a învins acasă, cu scorul de 1-0, formaţia Astra Ploieşti prin reuşita lui Romulus Miclea din minutul 85.

Per ansamblu, Sibiul a domiant jocul împotriva Astrei, o formaţie mult mai bine cotată,  şi a reuşit un joc frumos, rapid şi pe placul publicului punând-ul de multe ori în mare dificultate pe Silviu Lung junior.

Voinţa Sibiu: Miron – Bar, N. Grigore, Apostol – Tătar, Dâlbea, Lungu, Bunea – Antohi, Lukanovic, Nicola

Astra Ploieşti: Lung jr – Mihalache, Ţigănaşu, Ricardo, Bărboianu – Seto, A. William, Băjenaru, A. Stan – Rui Miguel, Spadacio.

Golul sibienilor a  fost marcat de Miclea atunci când nimeni nu se mai aştepta. Atacantul Voinţei a pus latul la o centrare excelentă a lui Grigore, în minutul 85, iar cei aproximativ 4.000 de spectatori au exultat de bucurie.

După această partidă, Voinţa Sibiu se distanţează la 4 puncte de primul loc retrogradant şi urcă pe locul 13 cu 20 de puncte.

De cealaltă parte, Astra Ploieşti se menţine pe poziţia a noua a clasamentului cu  25 de puncte.