CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)
Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:30 Conferinţă specială: Marina Davidova (RUS), moderator Octavian Saiu
Ora 11:30 Lansare de carte: Cortina sau fisura lumii / The Curtain or the World’s Fissure de George Banu, traducere: Ileana Cantuniari, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu
Ora 14:30 – 18:00 FESTIVAL READINGS – întâlnire cu/ meeting with Hugo de Greef, Arthur Sonnen şi/ and Christel Simons
SALA THALIA
Ora 11:00 – 12:10 Face expression techiques/ Tehnici pentru dezvoltarea expresiei faciale – atelier susţinut de Hsing-Kuo WU, directorul artistic al Contemporary Legend Theatre (1h15′) (TWN)
Ora 12:30 – 13:30 Prezentarea instrumentelor muzicale tradiţionale ale Operei din Beijing / Presenting the traditional music instruments of the Beijing Opera, atelier susţinut de solişti ai Operei din Beijing, membri ai companiei Contemporary Legend Theatre (1h) (TWN)
TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet: 15 lei
Ora 11:00 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ / A MIDSUMMER’S NIGHT DREAM (1h10’) – adaptarea şi regia: Bogdan Drăgulescu – Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG (ROU)
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 14:00 Spectacol lectură: DE SADE (A SAD STORY) de Dick McCaw (GBR) şi Silviu Purcărete (ROU), traducerea: Daniel Nicolescu
PIAŢA MICĂ
Ora 17:00 THE SOUND OF SEWING / FANTEZII BRODATE (1h30′) – Het Mobiele Naaiatelier (NLD)
TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet: 15 lei
Ora 17:00 Spectacol de teatru: MOMO sau STRANIA POVESTE A HOŢILOR DE TIMP ŞI A COPILULUI CE LE-A REDAT OAMENILOR TIMPUL FURAT / MOMO or THE STRANGE STORY OF THE TIME THIEVES AND THE CHILD WHO GAVE BACK MEN THE STOLEN TIME (1h) – regia: Lenuş Teodora Moraru – Atelierul de Teatru al Colegiului “Mihai Eminescu” Botoşani (ROU)
TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: INSULA / THE ISLAND (1h30′) – regia: Vlad Massaci – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
SALA THALIA – Preţ bilet: 20 lei
Ora 19:00 Concert: CORRIENTE ALTERNA / CURENT ALTERNATIV (1h20’) – The Sconek-t (MEX)
COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport – Preţ bilet: 15 lei
Ora 20:00 Spectacol de teatru: NOPŢILE LUI HELVER / HELVER’S NIGHT (1h30′) – regia: Dino Mustafic – Kamerni Teatar 55 Sarajevo (BIH)
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei
Ora 21:00 Secţiunea film: UNDEVA LA PALILULA (2h30′) – regia Silviu Purcărete – o producţie Libra Film (ROU)
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: 20 lei
Ora 21:30 Spectacol de teatru: EL RUMOR DEL INCENDIO / VÂLVĂTĂILE INIMII (1h30’) – La Gartijas Tiradas al Sol (MEX)
CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei
Ora 21:30 Concert: HANG SOLO / MUZICA INGERILOR (1h) – regia: Francesco Agnello – A.I.R.C.A.C (ITA/FRA)
PIAŢA MICĂ
Ora 21:30 Spectacol de stradă: VOODOO (15’) – CRISPUS (ROU)
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: PISICA VERDE / THE GREEN CAT (55′) – regia: Rareş Budileanu – spectacol din cadrul Proiectului de Practică Teatrală, Asociaţia Centrul Mutimedia Teatru 74 – Incubator 13 (ROU)
ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00 Spectacol de teatru: TRIP TICK (45′) – regia: Anton Krasauskas – The Skeleton Project (GBR) |