U Cluj – Voinţa Sibiu 3-1. Seria de insuccese a sibieniilor continuă

Voinţa Sibiu a pierdut marţi seară pe “Cluj Arena” ultima şansă de a se apropia de FCM Târgu Mureş, şi de a spera în continuare pentru un loc în Liga I după locul rămas vacant de Politehnica Timişoara.

Voinţa a practicat un joc modest la Cluj, şi a fost învină de “U” cu scorul de 3-1 deşi clujenii au menajat mai mulţi jucători pentru derbzul de vineri cu CFR Cluj.

U Cluj a deschis scorul în minutul 31 după o acţiune personală a puştiului de 18 ani Dănuţ Morar care l-a învins pe Miron din a doua încercare. Drăghici a reuşit majorarea scorului în minutul 43 cu o lovitură de cap în careul sibienilor iar în minutul 68 a dus tabela la un sec 3-0.

Golul sibienilor a fost reuşit în minutele de prelungiri ale meciului de Burlacu. Jucătorii Voinţei au intrat pe teren cu 10 minute mai târziu şi au purtat banderole albe în semn de protest pentru neplata salariilor pentru mai multe luni.

Echipele de start:

U Cluj: Boşneag – D. Popa, Galamaz, Pele, Mendy – Păcurar, Cristescu, Boştină – Morar, Drăghici, Tony

Rezerve: Ţicrea, Neag, Abrudan, Cojocnean, Buşcă, G. Grozav, L. Marinescu

Antrenor: Claudiu Niculescu

Voinţa Sibiu: Miron – Forika, Apostol, N. Grigore II – Burlacu, Dîlbea, Beza, Tătar – Străuţ, Zăgrean, Antohi

Rezerve: Zăvoi, Maghici, Cigan, Lukanovici, Postolache, Sg. Bar, Olteanu
Antrenor: Alexandru Pelici