Gaz Metan pierde calificarea în finala Cupei. Gaz Metan – Dinamo 2-1

Gaz Metan Mediaş a învins aseara în faţa unui public superb  la Mediaş, pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1, însă acest lucru nu a fost suficient pentru calificarea în finală.

A fost un meci spectaculos în care medieşenii au dominat încă de la început când Bawab a ratat un penalty obţinut tot de el.  Markovici a fost cel care a deschis scorul în minutul 8, cu o lovitură de cap în faţa lui Moţi.

La acest scor meciul mergea în prelungiri însă Gazul a ratat numeroase ocazii de gol prin Bawab, Vitinho, Issa Ba sau  Muntean, şi acest lucru a fost decisiv. Dinamo a egalat prin Dorel Stoica (’53) după o lovitură de colţ şi făcea misiunea Gazului aproape imposibilă pentru că erau aceştia nevoiţi să mai marcheze de 2 ori pentru a se califica în finala cupei.

Gaz Metan Mediaşs a a izbutit să marcheze prin Issa Ba (’79), dar a fost prea puţin pentru a ajunge în finală. Bonetti are şansă la redebut şi aşteaptă finala cu Rapid pentru a aduce în “Groapă” un nou trofeu.